ოსკარი 2022-ის გამარჯვებულები

გუშინ, 2022 წლის 27 მარტს, ლოს ანჯელესის დოლბის თეატრში ოსკარის რიგით 94-ე დაჯილდოება გაიმართა. წლევანდელ შოუს ჰყავდა 3 წამყვანი: ვანდა საიკსი, რეჯინა ჰოლი და ემი შუმერი.

წინა დაჯილდოებებისგან განსხვავებით, წელს ზოგიერთი ნომინაცია სატელევიზიო ეთერს მიღმა აღმოჩნდა, რამაც მაყურებლის უკმაყოფილება ჯერ კიდევ ოსკარის დაჯილდოებამდე ბევრად ადრე გამოიწვია. დაჯილდოების ცერემონია პირდაპირ ეთამდე ერთი საათით ადრე დაიწყო.

დენის ვილნევის „დიუნმა“ ყველაზე მეტი – 6 ოსკარი დაიმსახურა.

გთავაზობთ ნომინანტებისა და გამარჯვებულების სრულ სიას:

საუკეთესო ფილმი

  • Belfast
  • CODA – გამარჯვებული
  • Don’t Look Up
  • Drive My Car
  • Dune
  • King Richard
  • Licorice Pizza
  • Nightmare Alley
  • The Power of the Dog
  • West Side Story

 

მთავარი როლის შემსრულებელი მსახიობი კაცი

  • ხავიერ ბარდემი – Being the Ricardos
  • ბენედიქტ კამბერბეჩი – The Power of the Dog
  • ენდრიუ გარფილდი – tick, tick… BOOM!
  • უილ სმიტი – King Richard – გამარჯვებული
  • დენზელ უოშინგტონი – The Tragedy of Macbeth

 

მეორეხარისხოვანი როლის შემსრულებელი მსახიობი კაცი

  • კიარან ჰაინდსი – Belfast

  • ტროი კოთსური – CODA – გამარჯვებული

  • ჯესი პლემონსი – The Power of the Dog

  • ჯეიქეი სიმონსი – Being the Ricardos

  • კოდი სმით-მაკფი – The Power of the Dog

 

მთავარი როლის შემსრულებელი მსახიობი ქალი

  • ჯესიკა ჩესტინი – The Eyes of Tammy Faye – გამარჯვებული
  • ოლივია კოლმანი – The Lost Daughte
  • პენელოპე კრუზი – Parallel Mothers
  • ნიკოლ კიდმანი – Being the Ricardos
  • კრისტენ სტიუარტი – Spencer

 

მეორეხარისხოვანი როლის შემსრულებელი მსახიობი ქალი

  • ჯესი ბაკლი – The Lost Daughter

  • არიანა დებოუსი – West Side Story – გამარჯვებული

  • ჯუდი დენჩი – Belfast

  • კირსტენ დანსტი – The Power of the Dog

  • ანჟენუი ელისი – King Richard

 

საუკეთესო ანიმაციური ფილმი

  • Encanto – გამარჯვებული

  • Flee

  • Luca

  • The Mitchells vs the Machines

  • Raya and the Last Dragon

 

საუკეთესო ოპერატორული ნამუშევარი

  • Dune – გამარჯვებული

  • Nightmare Alley

  • The Power of the Dog

  • The Tragedy of Macbeth

  • West Side Story

 

კოსტიუმის საუკეთესო დიზაინი

  • Cruella – გამარჯვებული

  • Cyrano

  • Dune

  • Nightmare Ally

  • West Side Story

 

საუკეთესო რეჟისორი

  • კენეტ ბრანა – Belfast
  • პოლ თომას ანდერსნი – Licorice Pizza
  • ჯეინ კემპიონი – The Power of the Dog – გამარჯვებული
  • რიუსუკე ჰამაგუჩი – Drive My Car
  • სტივენ სპილბერგი – West Side Story

 

საუკეთესო სრულმეტრაჟიანი დოკუმენტური ფილმი

  • Ascension

  • Attica

  • Flee

  • Summer of Soul – გამარჯვებული

  • Writing With Fire

 

საუკეთესო მოკლემეტრაჟიანი დოკუმენტური ფილმი

  • Audible

  • Lead Me Home

  • The Queen of Basketball – გამარჯვებული

  • Three Songs for Benazir

  • When We Were Bullies

 

საუკეთესო მონტაჟი

  • Don’t Look Up

  • Dune – გამარჯვებული

  • King Richard

  • The Power of the Dog

  • tick, tick… BOOM!

 

საუკეთსო საერთაშორისო ფილმი

  • Drive My Car – გამარჯვებული
  • Flee
  • The Hand of God
  • Lunana: A Yak in the Classroom
  • The Worst Person in the World

 

საუკეთესო გრიმი და ვარცხნილობა

  • Coming 2 America

  • Cruella

  • Dune

  • The Eyes of Tammy Faye – გამარჯვებული

  • House of Gucci

 

საუკეთესო მუსიკა ფილმისთვის

  • Don’t Look Up

  • Dune – გამარჯვებული

  • Encanto

  • Parallel Mothers

  • The Power of the Dog

 

საუკეთესო სიმღერა ფილმისთვის

  • Be Alive” (King Richard – Beyonce, DIXON)
  • Dos Oruguitas” (Encanto – Lin-Manuel Miranda)
  • Down to Joy” (Belfast – Van morrison)
  • No Time to Die” (No Time to Die – Billie Eilish, FINNEAS) – გამარჯვებული
  • Somehow You Do” (Four Good Days – Diane Warren)

 

საუკეთესო მხატვრობა

  • Dune – გამარჯვებული
  • Nightmare Alley
  • The Power of the Dog
  • The Tragedy of Macbeth
  • West Side Story

 

საუკეთესო მოკლემეტრაჟიანი ანიმაციური ფილმი

  • Afffairs of the Art

  • Bestia

  • Boxballet

  • Robin Robin

  • The Windshield Wiper – გამარჯვებული

 

საუკეთესო მოკლემეტრაჟიანი ფილმი

  • Ala Kachuu – Take and Run

  • The Dress

  • The Long Goodbye – გამარჯვებული

  • On My Mind

  • Please Hold

 

საუკეთესო ხმის რეჟისურა

  • Belfast

  • Dune – გამარჯვებული

  • No Time to Die

  • The Power of the Dog

  • West Side Story

 

საუკეთესო ვიზუალური ეფექტები

  • Dune – გამარჯვებული

  • Free Guy

  • No Time to Die

  • Shang-Chi and the Legend of Ten Rings

  • Spider-Man: No Way Home

 

საუკეთესო ადაპტირებული სცენარი

  • CODA (Siân Heder)გამარჯვებული
  • Drive My Car (Ryûsuke Hamaguchi, Takamasa Oe)
  • Dune (Eric Roth, Jon Spaihts, Denis Villeneuve)
  • The Lost Daughter (Maggie Gyllenhaal)
  • The Power of the Dog (Jane Campion)

 

საუკეთესო ორიგინალური სცენარი

  • Belfast (Kenneth Branagh) გამარჯვებული
  • Don’t Loo Up (Adam McKay, David Sirota)
  • King Richard (Zach Baylin)
  • Licorice Pizza (Paul Thomas Anderson)
  • The Worst Person in the World (Eskil Vogt, Joachim Trier)